چاقی موجب ایجاد پاهای پرانتزی در بچه ها می گردد

به گزارش وبلاگ آپلود، دبیر انجمن ارتوپدی اطفال گفت: چاقی و اضافه وزن یکی از علل ابتلا به پاهای پرانتزی در بچه ها به شمار می رود و تا قبل از سه سالگی می توان این مشکل را بدون احتیاج به جراحی، درمان کرد.

چاقی موجب ایجاد پاهای پرانتزی در بچه ها می گردد

به گزارش ایرنا، سید رامین حاج زرگرباشی اضافه کرد: علت اصلی پرانتزی بودن زانو تعیین نیست اما این مشکل در بچه ها چاق بیشتر بروز پیدا می نماید و می توان مهم ترین علت آن را وزن زیاد بیان کرد.

وی گفت: وزن زیاد موجب ایجاد محورهای نادرست روی مفصل زانو شده و این مساله صفحات رشد داخل زانو را با آسیب همراه می سازد؛ به تدریج زانو پرانتزی شده و دچار بدفرمی یا ناهنجاری می گردد.

حاج زرگرباشی با بیان اینکه که تشخیص زودهنگام این بیماری حائز اهمیت است، ادامه داد: در صورتی که این مشکل به موقع درمان نگردد از سه سالگی به بعد برای درمان احتیاج به جراحی در کودک وجود خواهد داشت اما در میانگین سنی 1.5 تا 3 سال می توان به وسیله زانو بند طبی موسوم به بریس، بچه ها را درمان کرد.

دبیر انجمن ارتوپدی اطفال توضیح داد: هرچند این بیماری در کشور ما شیوع چندانی ندارد ولی آمار مبتلایان اندک هم نیست بنابراین توجه به این موضوع اهمیت دارد.

تشخیص زود هنگام پاهای پرانتزی مهم است و از پیشرفت اختلال و مسائل همراه، جلوگیری می نماید. به علت آناتومی متفاوت بدن زنان و مردان، همانند اختلاف اندازه لگن که مستقیما بر روی زاویه زانو تاثیر می گذارد، معمولا در مردان، زانو کمی حالت پرانتزی تری دارد که در صورتیکه فاصله بین دو زانو در حالت ایستاده به اندازه چهار انگشت باشد، معمولی تلقی می گردد.

یکی دیگر از عوامل ایجاد پای پرانتزی، علاوه بر مسائل مادرزادی، آرتروز است، از آنجایی که آرتروز بیشتر بر قسمت داخلی مفصل زانو تاثیر می گذارد، بنابراین با تخریب قسمت داخلی، زانوی پرانتزی ایجاد می گردد. شانس ابتلا به آرتروز در زنان بیشتر از مردان بوده و همین موضوع باعث شده که اختلال پاهای پرانتزی در زنان شایع تر باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "چاقی موجب ایجاد پاهای پرانتزی در بچه ها می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاقی موجب ایجاد پاهای پرانتزی در بچه ها می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید