راه های مهار اشتهای کاذب

یک بشقاب غذای کامل خورده اید اما پرونده خوردن، هنوز در ذهنتان بسته نشده. سراغ یک دسر شیرین می روید، اما حتی یک تکه کیک شکلاتی هم نمی تواند میان شما و یخچال فاصله بیندازد. موضوع تازه ای نیست. اشتهای کاذب همراه هر روزه شماست. همراهی که نه تنها تصویر ذهنی شما نسبت به ظاهرتان را خدشه دار می نماید، بلکه به سلامتتان هم آسیبی جدی می زند.

راه های مهار اشتهای کاذب

تکلیفتان را با غذا روشن کنید

بی دقتی در جویدن غذا و تند تند بلعیدن آن، یکی از دلایل اصلی سوءهاضمه است. مسئله ای که می تواند حتی بعد از خوردن یک وعده کامل غذایی، به شما احساس گرسنگی را القا کند. اولین قدم برای مهار اشتهای کاذب، تنظیم ساعت برای هر وعده غذایی و اصلاح عادات رفتاری در زمان صرف غذاست.

هر روز در یک ساعت تعیین غذایتان را میل کنید و در هنگام خوردن آن، از موبایل بازی، سریال بینی یا تعریف خاطرات طولانی هم پرهیز کنید. اجازه دهید که در یک ربع تا نیم ساعتی که سر سفره می گذرانید، تمام حواستان به غذا خوردنتان باشد.

شام سالاد میوه نخورید

یکی از اشتباهات رایج در میان افرادی که قصد کاهش وزن یا سالم زندگی کردن را دارند، حذف وعده شام یا جایگزین کردنش با میوه است. قند میوه، به جای آنکه شما را سیر نگه دارد، باعث دوباره گرسنه شدنتان می گردد. اگر می خواهید وزن کم کنید و شب ها سبکتر بخوابید و اشتهای کاذب را مهار کنید، غذاهایی مثل را امتحان کنید که هم فیبر موجود در کاهو را دارند و هم پروتئین موجود در سینه مرغ و پنیر پارمسان را.

احساساتتان را بشناسید

وقتی عصبی، نگران یا خسته هستید، میلتان به هله هوله خوری بیشتر می گردد؟ برای بسیاری از افراد، پرخوری یک واکنش عصبی است. اگر شما هم یکی از آنها هستید، پس خوب می دانید که در این لحظات گرسنه نیستید، بلکه به دنبال راهی برای کاهش اضطراب یا عصبانیتتان می شد.

پس چطور است یک راه دیگر را امتحان کنید؟ اگر وضعیت روانی خودتان را بشناسید و بتوانید رفتارهایتان را پیش بینی کنید، یاری بزرگی به خودتان نموده اید. شستن ظرفها، پیاده روی، دویدن یا انجام بازی های تمرکزی می تواند بدون چاق کردنتان به شما آرامش دهد.

قبل از خواب موبایل بازی نکنید

نور آبی صفحه نمایش تلفن همراه، لپ تاپ یا حتی تلویزیون، شما را بی خواب می نماید. اگر هر شب به دلیل استفاده از این دستگاه ها کیفیت خوابتان را پایین بیاورید، میلتان به هله هوله خوری بیشتر می گردد. بی خوابی و کم خوابی، شما را با اشتهاب کاذب درگیر می نماید. پس بیشتر به نظم ساعات خوابتان توجه کنید. شما به 7 ساعت خواب در شب احتیاج دارید.

آب بنوشید تا اشتهای کاذب رهایتان کند

گاهی بخاطر احساس گرسنگی، سراغ یخچال می روید اما واقعیت این است که همواره گرسنگی نیست که شام را به سمت خوردن غذای بیشتر راهنمایی می نماید. در بسیاری موارد، مغز شما سیگنال هایی که از تشنگی خبر می دهند را به عنوان پیغام گرسنگی ارزیابی می نماید. در چنین شرایطی، با نوشیدن یک لیوان آب، می توانید از گرسنگی کاذب خلاص شوید.

به داروهایتان نگاه کنید

مصرف بعضی از داروها، شما را گرسنه می نماید. بعضی از داروهای درمان آرتریت، آلرژی و حتی مراقبت از پوست، یا بعضی از داروهای روانپزشکی، باعث پراشتهایی کاذب می شوند. اگر شما هم یکی از مصرف کنندگان این داروها هستید، موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید. شاید داروی جایگزینی برای خلاص شدن از اشتهای کاذب وجود داشته باشد.

منبع: کتاب کاله

به "راه های مهار اشتهای کاذب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های مهار اشتهای کاذب"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید