10 استان هشدارهای سیل را دریافت نموده اند

به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان در حاشیه جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با تاکید بر اینکه بایستی به مرزهای طبیعت احترام بگذاریم، گفت: راستا رودخانه ها باید به موقع لایروبی گردد، مسیل ها باز باشد، تعرضی به آن ها صورت نگیرد و ساخت و سازها باید متکی بر ضوابط باشد.

10 استان هشدارهای سیل را دریافت نموده اند

وی بر لزوم توجه جدی به لایروبی رودخانه ها تاکید نمود و اضافه کرد: اگر ما با چندین سال خشک روبرو می شویم نباید این تصور ایجاد گردد که رودخانه های با پهنای بزرگ لازم نیست و در کنار آن ها به ساخت و ساز بپردازیم چرا که سیلاب ها با دوره بازگشت شان تعریف می شوند و براساس برآوردهای اولیه احتمالاً همین سیلاب با دوره بازگشت پنجاه ساله بوده است که این امر حاکی از بزرگی این سیل بوده است.

وزیر نیرو در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم کنترل حجم مخازن سدهای گلستان همزمان با وقوع سیلاب در این منطقه، گفت: این اقدام به طور کامل اجرا شده است به طوری که از 25 اسفندماه زمانی که هشدارهای هواشناسی از کانال های رسمی به ستاد فرماندهی پیشگیری از سیل شرکت مدیریت منابع آب ایران اعلام شده است، بلافاصله دستورات لازم به شرکت های مسئول داده شده است و از همان زمان اقدامات لازم در این بخش اجرا شده است.

اردکانیان ادامه داد: در استان گلستان تنها سه سد با ظرفیت 80 میلیون مترمکعب وجود دارد که در فاصله زمانی حدود 48 ساعت به میزان 70 درصد کل بارش یک سال استان بارندگی اتفاق افتاده است به طوری که در همین بازه زمانی کوتاه ورودی 112 میلیون مترمکعبی به سد گلستان ثبت شده است؛ آن هم به مخزن سدی که حجم آن 48 میلیون مترمکعب است.

وی اظهار داشت: به فرض محال اگر ما امکاناتی و دریچه های داشتیم که می توانستیم بلافاصله سد را خالی کنیم، باید در یک فاصله زمانی کوتاه دو بار مخزن خالی و پر می شد که همین امر حجم بسیار وسیعی از سیلاب را ایجاد می کرد.

وزیر نیرو اضافه کرد: بنابراین از زمان دریافت هشدار بلافاصله اقدامات لازم در این بخش صورت گرفته است و در سد گلستانی که ظرفیت نرمال آن 48 میلیون مترمکعب است حدود 73 میلیون مترمکعب آب نگهداری شده است منتها شدت بالای بارش به همراه طول دوره بالای بارندگی موجب بروز خسارت های این چنینی در استان شده است.

اردکانیان به آخرین وضعیت آب و برق مناطق سیل زده گلستان اشاره نمود و گفت: با وقوع سیلاب در استان حدود 400 روستا در معرض آسیب بودند که بلافاصله با قطع برق و سیستم آب شرب روبرو شدند و هم اکنون با کوشش های اجرا شده مشکل بخش زیادی از این روستاها برطرف شده است و در روستاهای باقی مانده نیز به دلیل اینکه معبری برای دسترسی به آن ها وجود نداشته ما نتوانسته ایم تجهیزات لازم را راهی این روستاها کنیم که در کوششیم هر چه سریع تر مسائل این مناطق را نیز برطرف کنیم.

وی توضیح داد: در بخش آب شرب نیز حدود 400 روستا دچار مشکل شده بودند که در حال حاضر مشکل 35 روستا باقی مانده است و تا برطرف مسائل این مناطق آبرسانی به وسیله تانکرها و توزیع آب بسته بندی از سوی شرکت های آب و فاضلاب ادامه دارد.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه حدود 10 استان هشدارهای سیل را دریافت نموده اند، ادامه داد: بوشهر، آذربایجان غربی، خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، هرمزگان، خراسان شمالی و رضوی از جمله مناطقی هستند که هشدارهای سیلاب را دریافت نموده اند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "10 استان هشدارهای سیل را دریافت نموده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 استان هشدارهای سیل را دریافت نموده اند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید