سقف حمایت از پژوهشگران کشور افزایش یافت

به گزارش وبلاگ آپلود به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایمان افتخاری درباره تغییرات برنامه های صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی از ابتدای امسال تاکنون گفت: سیاست های این صندوق برای اختصاص حمایتی بهینه تا حدودی تغییر نموده است. در حال حاضر، در چارچوب بودجه مصوب کمیته تخصصی صندوق برای هر کارگروه، برنامه ریزی مناسب و مستقلی در حوزه های مختلف علوم در حال شکل گیری است و بنابراین کارگروه ها می توانند حمایت های بهینه تری متناسب با حوزه علمی مربوطه داشته باشند.

سقف حمایت از پژوهشگران کشور افزایش یافت

افتخاری با بیان اینکه برنامه های صندوق به دو بخش کلی تقسیم می گردد، ادامه داد: یکی از این دو بخش، برنامه های فراگیر همچون حمایت از طرح های پژوهشی، رساله های دکتری و پسا دکتری هستند که از نظر تعداد و وسعت جغرافیایی گسترده هستند. بخش دوم، برنامه هایی هستند که گروه خاصی از جامعه پژوهشگران را به صورت هدفمند، حمایت می نمایند.

وی درباره تغییرات برنامه های فراگیر صندوق در امسال گفت: دریافت طرح های پژوهشی، رساله های دکتری و درخواست های پسادکتری از این پس در قالب انتشار فراخوان انجام می گردد. این کار زمینه مقایسه طرح های مختلف، ایجاد تعادل بین حوزه های مختلف علمی و برنامه ریزی بهتر را فراهم می نماید. نخستین فراخوان طرح های پژوهشی در بیشتر کارگروه ها منتشر شده است. فراخوان حمایت از طرح های پسا دکتری هم از نیمه دوم مرداد ماه منتشر می گردد.

به گفته افتخاری، در حوزه پسا دکتری حمایت اقتصادی از محققان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و نزدیک به دو برابر شد. البته در زمینه طرح های پژوهشی نیز این افزایش حمایت ها وجود دارد و سقف حمایت از 30 میلیون تومان به 45 میلیون تومان رسید. دیدگاهی که در کمیته تخصصی در این خصوص وجود داشت این بود حتی اگر تعداد حمایت ها کاهش یابد اما حمایت از طرح ها موثرتر و با مبالغ بیشتر باشد، اثر بهتری بر جریان علمی کشور را شاهد خواهیم بود.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه نمود: در بخش دوم از برنامه هایمان نیز که برنامه های هدفمند خاص هستند، فعالیت هایی در حال افزوده شدن است. با این رویکرد جهت گیری همکاری های علم و فناوری بین المللی را با کشورهای شرق گسترش می دهیم. به همین منظور اولین فراخوان مشترک با وزارت علم و فناوری چین منتشر شد و داوری حضوری طرح های ارسالی به این فراخوان در مراحل پایانی است.

وی گفت: دومین فراخوان این حوزه نیز در قالب فراخوان صندوق راه ابریشم به تازگی منتشر شده است. هر دو این برنامه ها تعاملات حوزه علم و فناوری با کشور چین را توسعه می دهد. همچنین به زودی فراخوان مشترکی با کشور روسیه منتشر می گردد.

افتخاری توسعه علوم پایه و انسانی را از برنامه های هدفمند دیگر صندوق دانست که با تاکید بر توانمندسازی پژوهشگران جوان در حال پیگیری است و می توان به برنامه هایی همچون پیشتازان و میثاق اشاره نمود که به زودی برای استفاده پژوهشگران اعلام خواهند شد. برنامه هایی نیز برای توسعه همکاری پژوهشگران جوان با شرکت های دانش بنیان به زودی عملیاتی می گردد. همچنین در حوزه ترویج و توانمندسازی نیز برنامه هایی داریم و در این زمینه معاونت ترویج علم و فناوری صندوق فعال شده است. این معاونت برنامه های متعددی برای این حوزه دارد تا شاهد فرهنگ سازی مناسب در جامعه باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سقف حمایت از پژوهشگران کشور افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقف حمایت از پژوهشگران کشور افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید