خودکفایی ایران برای چهارمین سال در فراوری گندم

به گزارش وبلاگ آپلود، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: علی رغم خشکسالی های پیاپی،برای چهارمین سال در فراوری گندم خودکفا شدیم.

خودکفایی ایران برای چهارمین سال در فراوری گندم

به گزارش ، علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ظهر امروز در بازدید از پروژه های آب و خاک استان خراسان جنوبی در جمع وبلاگ آپلود گفت: پروژه تجهیز نوسازی اراضی حسین آباد سادات که دارای 450 قطعه بوده به 60 قطعه تبدیل شده که این پروژه یکی از مصادیق شاخص بهینه کردن مصرف آب در بخش کشاورزی است.

وی گفت: در پروژه های آبیاری تحت فشار از سال 92 تاکنون حدود 900 هزار هکتار آبیاری تحت فشار در کشور اجرا شده که تحول عظیمی در بخش بهینه کردن مصرف آب و کارایی مصرف آب در کشور انجام شده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اضافه نمود: خراسان جنوبی یکی از استان های پیشرو در بحث آبیاری تحت فشار کشور بوده و متوسط آبیاری تحت فشار استان در برنامه پنجم 600 هکتار بوده که سال گذشته تبدیل به 700 هکتار و سال جاری تبدیل به یک هزار هکتار شده و 10 هزار هکتار دیگر نیز در حال اجرا است.

اکبری توضیح داد: خراسان جنوبی در سنوات گذشته در بحث آبیاری تحت فشار برنامه قوی نداشته و میزان سطح آبیاری تحت فشار استان نسبت به اراضی آبی 16 درصد است و طی دو سال گذشته حدود 50 درصد سطح آبیاری تحت فشار در استان اجرا شده است.

وی با اعلام اینکه هرچقدر در استان آبیاری تحت فشار انجام گردد منابع اعتباری آن را تأمین خواهیم کرد ادامه داد: خراسان جنوبی سومین استان از لحاظ سطح اجرایی آبیاری تحت فشار است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار حدود 4 هزار و 500 مترمکعب صرفه جویی آب داریم و از سال 92 تاکنون نیز بیش از 4 میلیارد مترمکعب آب در کشور صرفه جویی شده است.

اکبری گفت: علی رغم خشکسالی های پیاپی، در فراوری گندم چهار سال خودکفا شدیم و در شکر و فراوری دانه های روغنی نیز در آستانه خودکفا شدن هستیم.

ف

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "خودکفایی ایران برای چهارمین سال در فراوری گندم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودکفایی ایران برای چهارمین سال در فراوری گندم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید