جنگ داخلی در دولت ترامپ بر سر معافیت های تحریمی ایران

یک رسانه آمریکایی از درگیری های تند و اغلب شدید در نهادهای مرتبط با تحریم ها علیه ایران در دولت ایالات متحده اطلاع داد.

جنگ داخلی در دولت ترامپ بر سر معافیت های تحریمی ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در حالی که مقامات کاخ سفید هنگامی که مقابل دوربین ها می آیند از موثر بودن کارزار فشار حداکثری علیه ایران صحبت می نمایند اما اکنون خبر می رسد که دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ از مدت ها پیش درگیری نوعی جنگ داخلی بر سر معافیت های تحریمی ایران بوده است.

پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن روز شنبه به نقل از چندین مقام آمریکایی آگاه به موضوع نوشت فشارهای داخلی بر وزارت امور خارجه آمریکا برای لغو تعدادی از معافیت های تحریمی در رابطه با فعالیت های هسته ای ایران رو به افزایش است.

طبق این گزارش، برای ماه هاست که تنش های بین-سازمانی در دولت آمریکا بر سر آینده معافیت های تحریمی ایران افزایش یافته، بگونه ای که بعضی مقامات کارکشته و قدیمی در وزارت خارجه این کشور قویا خواهان تداوم اعطای چنین معافیت هایی به کشورهای خارجی برای همکاری هسته ای با ایران هستند.

از طرفی مخالفان توافق هسته ای ایران در کنگره آمریکا، از پشت پرده در حال لابی کردن برای قانع کردن مایک پامپئو وزیر خارجه این کشور و دیگر مقامات این وزارتخانه جهت لغو معافیت های تحریمی ایران - مخصوصا بعد از گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران و افزایش سطح غنی سازی به 4.5 درصد - هستند.

فری بیکن درباره این جنگ داخلی در دولت آمریکا با موضوع ایران، می نویسد: در حالی که گفته می گردد کاخ سفید و وزارت خارجه (آمریکا) تمایل دارند معافیت های هسته ای (ایران) را قطع نمایند اما دیگر بخش های دولت (ایالات متحده) هنوز خواهان تداوم آنها هستند و همین باعث شروع تقابلی سخت بین این گروه ها شده است.

این منابع با اشاره به اینکه از نظر تندروهای جمهوری خواه در آمریکا لغو معافیت های تحریم های هسته ای در حفظ برجام نقش عمده ای ایفا می نمایند، می گویند که به همین دلیل وزارت خارجه آمریکا نیز رویکردی سختگیرانه تر و همسو با تفکرات جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفیداتخاذ نموده است.

یک مقام آگاه به تفکرات پامپئو در این باره شرح می دهد: مایک پامپئو کم خرد نیست، او می داند رئیس جمهور خواهان لغو این معافیت هاست و می داند که دولت پنهان (سایه) در کوشش است تا برای زنده نگاه داشتن توافق [هسته ای]، این معافیت ها را حفظ کند.

منبع دومی در دولت آمریکا طی مصاحبه با این وبگاه ضمن اشاره به کوشش های بعضی مقامات ارشد واشنگتن برای حفظ معافیت ها علی رغم تصمیم کاخ سفید به لغو آنها، می گوید: هنوز افرادی در دولت هستند که برای تمدید معافیت ها فشار می آورند اما کاخ سفید و وزارت خارجه مصمم به لغو آنها هستند.

وزارت خارجه آمریکا اما از پاسخ به سوال فری بیکن جهت شفاف سازی درباره اظهارات این منابع خودداری کرد.

این در حالی است که در تاریخ چهاردهم اردیبهشت 98 بود که وزارت خارجه آمریکا در اقدامی خلاف مفاد برجام، با لغو بخشی از معافیت های تحریمی مرتبط با فعالیت های هسته ای، همکاران ایران در توسعه نیروگاه بوشهر و انتقال اورانیوم غنی شده و آب سنگین به خارج از کشور را به تحریم تهدید کرد. (جزئیات بیشتر)

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی ها در اجرای آن و کوشش برای کاستن از مزایای مالی ایران از آن را شروع کرد. با روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا این کارشکنی ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته ای خارج خواهد نمود. ترامپ خاتمه 18 اردیبهشت ماه سال گذشته به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و به خزانه داری آمریکا دستور احیای تحریم های هسته ای علیه ایران را داد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "جنگ داخلی در دولت ترامپ بر سر معافیت های تحریمی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ داخلی در دولت ترامپ بر سر معافیت های تحریمی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید