آمادگی مراکز گفتار درمانی برای کمک به بچه ها، از هر 59 کودک، یک مورد مبتلا به اوتیسم است

به گزارش وبلاگ آپلود، یک متخصص گفتار درمانی گفت: به والدین توصیه می شود اگر کودکی با علائم اوتیسم دیده شد به پزشک متخصص مراجعه کنند.

آمادگی مراکز گفتار درمانی برای کمک به بچه ها، از هر 59 کودک، یک مورد مبتلا به اوتیسم است

هوشنگ دادگر، متخصص گفتار درمانی و عضو هیئت علمی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار ، اظهار کرد: مسائل گفتاری با توجه به نوع مشکل، در سنین متفاوتی بروز پیدا می کند؛ مسائل تلفظی بر اساس فهرست واجی و بر مبنای رشد واج ها در بچه ها مشخص می شود.

او ادامه داد: انتظار این است در یک کودک دو ساله، حدود 50 درصد از گفته ها وضوح کافی را داشته باشد و وقتی سن او به 3 سال می رسد این رقم تا 75 درصد افزایش پیدا می کند و اگر وضوح کلمات بیان شده کمتر از این میزان باشد، مراجعه به کلینیک های گفتار درمانی، مورد نیاز خواهد بود.

این متخصص گفتار درمانی گفت: از نظر تغییر در رشد گفتار و زبان، انتظار داریم بین 10 تا 12 ماهگی، اولین کلمات کودک بیان شوند؛ گاهی ممکن است این اتفاق را یک ماه دیرتر یا یک ماه زودتر نیز ببینیم اما اگر پس از 13 یا 14 ماه، اولین کلمات ظاهر نشود می تواند اولین نشانه از بروز مسائل بیانی باشد. توجه داشته باشید که این نشانه، نگران کننده نیست و فقط به معنای آن است که کودک نیاز به بررسی دارد که از بروز اختلالات احتمالی جلوگیری کنیم.

اختلالی که کودکتان را ساکت و گوشه گیر می کند +علائم ابتلا به اوتیسم

افزایش ابتلا به اوتیسم در بچه ها

دادگر اضافه نمود: باتوجه به افزایش ابتلا به اوتیسم و آمار های اخیر که خبر از وجود یک مورد ابتلا در هر 59 کودک می دهد، می بایست بیشتر به این موضوع توجه کنیم.

عضو هیئت علمی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران شرح داد: از جمله علائم ابتلا به اوتیسم می توان به واکنش نشان ندادن نسبت به اسم، عدم توانایی تقلید و اختلال در مهارت های ارتباطی مثل تماس چشمی بچه ها زیر یکسال اشاره کرد، بنابراین باید این نشانه ها بیشتر مورد توجه قرار بگیرند؛ به والدین توصیه می شود اگر کودکی با این علائم دیده شد، برای طی کردن مراحل درمانی به پزشک متخصص مراجعه کنند.

او درباره دسترسی به مراکز گفتار درمانی، گفت: در تمامی شهرهای کشور، کلینیک ها و مراکز گفتار درمانی فعال هستند و مراکز دانشگاهی نیز در این زمینه بیماران را همراهی می کنند، بنابراین با مراجعه به این مراکز می توان از خدمات تخصصی در حوزه گفتار درمانی بهره مند شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آمادگی مراکز گفتار درمانی برای کمک به بچه ها، از هر 59 کودک، یک مورد مبتلا به اوتیسم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی مراکز گفتار درمانی برای کمک به بچه ها، از هر 59 کودک، یک مورد مبتلا به اوتیسم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید