سفر به استان خراسان جنوبی

فاطمه رجب زاده - خبرنگار: استان خراسان جنوبی دیار سربلند کویر، سرزمین قنات ها و باغ های سبز در قلب بیابان با یادمان هایی از تاریخ کهن، قلعه های برافراشته قدیمی و طبیعتی بکر و بی نظیر می تواند نوروزی خاطره انگیز برای گردشگران بسازد.

سفر به استان خراسان جنوبی

سه راستا زمینی می تواند شما را از پایتخت تا بیرجند، مرکز خراسان جنوبی، شهر ایستاده در دامان کوه ها برساند که یکی از این راستاها بیشترین تردد را به دلیل مسافت کمتر دارد. انتها این راستا 1135 کیلومتری حدود 13 ساعت با خودرو شخصی زمان می برد؛ البته اگر بدون توقف حرکت کنید. اما اگر یک سفر نوروزی دلچسب با لذت بردن از مکان های دیدنی و طبیعی را انتخاب نموده اید، زمان بیشتری در راستا خواهید بود. با انتخاب این راستا از تهران آغاز به راندن می کنید و با عبور از قم، کاشان، مهاباد، خور و طبس به بیرجند می رسید. این راستا با توجه به شهرهایی که در خود جای داده است، جاذبه های گردشگری متنوعی هم دارد.

راستا زمینی دوم به طول 1141کیلومتر از شهرهایی چون ورامین، گرمسار، سمنان، شاهرود و دامغان می گذرد و با عبور از سبزوار، بردسکن، گناباد و قاین به بیرجند می رسد و گشت و گذار خوبی را در شهرهای کشور برای شما رقم می زند. در راستا سوم با طی 1203 کیلومتر از قم و کاشان عبور و به سمت اردستان، مهاباد و میبد یزد حرکت می کنید و به رباط پشت بادام، کریت طبس، دیهوک، خوسف و سپس بیرجند می رسید؛ البته این راستا به دلیل طولانی بودن کمتر انتخاب می گردد، مگر این که قصد دیدار از جاذبه های شهرهای تاریخی یزد را داشته باشید.

راستا هوایی تهران به بیرجند در همه روزهای هفته برقرار است و با 500 تا 570 هزار تومان می توانید بلیت به مقصد مرکز خراسان جنوبی تهیه کنید. زمان این سفر یک ساعت و نیم است.

با قطار هم می توانید به خراسان جنوبی سفر کنید، البته تا طبس ریل راه آهن وجود دارد. پس از رسیدن به این شهرستان دیدنی با جاذبه های متنوع و زیبا باید حدود 3 ساعت سفر زمینی به بیرجند داشته باشید که معمولا با تاکسی های بین راهی و اتوبوس ها انجام می گردد و با تاکسی حدود 30 و اتوبوس 10 هزار تومان هزینه دارد. هزینه بلیت قطار تا بیرجند هم با توجه به نوع قطاری که انتخاب می کنید، 100 تا 130 هزار تومان است.

طبس

راستاهای زمینی اما لذت دیگری برای سفر دارد. مسافران و گردشگران بسیاری ترجیح می دهند برای حظ کافی بردن از زمان و برنامه سفرشان این روش را برگزینند. در سفر زمینی تهران به خراسان جنوبی از راستاهای متعدد، طبس، اولین شهر این استان است که با جاذبه هایش گردشگران را به خود می خواند. امامزاده حسین بن موسی کاظم باغ گلشن، کویر زیبای حلوان و چشمه آب سرد و گرم مرتضی علی و کهن دژ از اماکن دیدنی این شهرستان است که زیرساخت هایی برای اقامت و تامین احتیاج گردشگران نیز دارد.

برای اقامت در طبس دغدغه ای نداشته باشید. اتاق های مناسب در امامزاده حسین بن موسی کاظم، خانه معلم و هتل نارنجستان امکانات کافی دارند و با 70 تا 80 هزار تومان برای یک شب پذیرای شما هستند؛ البته قبلا هماهنگ و اتاق را رزرو کنید. با توجه به این که طبس در راستا مسافران بسیاری واقع است، خیلی از ساکنان این شهر مکان هایی برای اقامت مسافران آماده می نمایند و به مبلغ 20 تا 30 هزار تومان اجاره می دهند.

اما در اطراف طبس جاذبه های منحصربه فردی وجود دارد که افسوس خواهید خورد اگر به این نقاط نروید؛ از جمله آنها می توان به کویر زیبای حلوان در جوار روستایی به همین نام اشاره نمود. این منطقه در 90 کیلومتری شمال غرب طبس واقع شده است و اقامتگاه بوم گردی ستاره حلوان با تزئینات زیبای سنتی با دکوراسیونی روستایی و بومی، مکانی دلچسب برای گردشگران به شمار می رود. سوئیت های این اقامتگاه را به مبلغ 200 تا 300 هزار تومان با ظرفیت 6 تا 8 نفر برای یک شب می توانید انتخاب کنید و از زیبایی های کویر لذت ببرید.

بومگردی های دیگری چون بومگردی خانه آق ذبیح الله واقع در روستای بکر ازمیغان و اقامتگاه بومگردی نخل و نرگس در بافت قدیم روستای کریت طبس از زیباترین مکان ها برای اقامتی دلنشین در طبس است.

از طبس به سمت بیرجند

از طبس تا بیرجند حدود 3 ساعت باید برانید. در این راستا هم می توانید برای دیدن جاذبه های گردشگری روستاها و شهرهای اطراف وقت بگذارید. یکی از این روستاها واقع در کیلومتر 120 دیهوک چون نگینی در قلب کویر می درخشد. روستایی با معماری پلکانی و نخل های سر به فلک کشیده، همه جور نعمتی دارد؛ از مرکبات تا بناهای تاریخی 300 ساله و اهالی مهربان و خونگرمی که شما را به خانه هایشان برای مهمان نوازی فرامی خوانند. سون هدین یکی از کویرنوردان نامدار سوئدی در کتابش با عنوان کویرهای ایران نوشته است: حتی یک دیدار سرپایی از نایبند آدم را به مسافرت در تمام ایران تحریک می نماید. نایبند افسون تان می نماید. بس که آرام و خیال انگیز است. پس اگر برای رفتن به نایبند ترغیب شدید، بدانید یک اقامتگاه بوم گردی خوب دارد که می توانید با ورود به سایت nayband. uspace. ir اتاق یا سوئیت رزرو کنید. اگر زمان دارید در ادامه این راستا دیدن روستاهای تاریخی دیگ رستم و خور را هم از دست ندهید.

سرزمین گل نرگس

صد حیف که زمستان گذشته و فصل گل دهی مزارع نرگس خوسف تمام شده است وگرنه عطر نرگس مشامتان را نوازش می کرد و از مناظر لذت می بردید. با این حال نوروز خوسف هم در بعضی مناطق نشان از نرگس ها دارد. روستای ییلاقی ارک در فاصله 35 کیلومتری شمال خوسف واقع در منطقه ای کوهستانی، به شما چشم اندازی را هدیه می دهد که کمتر تجربه نموده اید. انبوه درختان و آبشارهای زیبا، آرک را متفاوت از روستاهای اطرافش به مقصد بسیاری از گردشگران تبدیل نموده است.

بیرجند در انتهای راستا

بیرجند منزل نهایی است، شهری که به تمیزی شهرت دارد. بیرجند با باغ هایی تاریخی که گوشه و کنارش پراکنده اند، یکی از معدود مناطقی است که باغ هایی از دوره های مختلف و بناهای قدیمی از جمله قلعه ها و خانه های تاریخی دارد. اقامت نوروزی شما در این شهر خاطره انگیز می گردد، اگر بازدیدی از ارگ کلاه فرنگی و باغ جهانی رحیم آباد داشته باشید. به منطقه نمونه گردشگری بنده دره بروید و دیدن باغ و عمارت تاریخی شوکت آباد را از قلم نیاندازید. بازدید این مکان ها و خرید سوغاتی هایی چون زعفران، کلوچه های بیرجندی، نان پنجره ای و لوله ای و خشکبار عالی بیرجند به طور قطع بیش از یک روز وقت می خواهد. پس شما به مکانی برای اقامت احتیاج دارید. بیرجند 4 هتل دارد که هر یک در مکان های مختلف از امتیازاتی برای مسافران برخوردار است. هتل مقدم ارزان تر است. اتاق هایی با امکانات کامل که در مرکز شهر واقع است. هتل سپهر با اتاق هایی لوکس تر هزینه بالاتری از شما دریافت می نماید، اما این هتل هم در مرکز شهر و نزدیک به منطقه بازار بیرجند است. هتل جهانگردی با هزینه شبی 260 تا 300 هزار تومان در نزدیکی میدان اصلی شهر و خیابان ارتش واقع است و دسترسی شما به نقاط مختلف را آسان تر می نماید.

هتل کوهستان زیبا

هتل کوهستان بنایی زیبا در میان کوه ها و واقع در بند امیر شاه بیرجند است که خود می تواند اقامتی دلنشین را در آغوش کوه های زیبای بیرجند برایتان رقم بزند. اتاق های 4 نفره و آلاچیق های این هتل مناظری بسیار دیدنی دارد و با 250 تا 300 هزار تومان سرویس دهی خوبی به مسافران می دهد.

البته اگر به استفاده از اقامتگاه های بوم گردی هم تمایل دارید، بیرجند و مناطق اطرافش از این اقامتگاه ها برخوردارند. بوم گردی های سنتی طوبی و زاغ بور در شهر بیرجند با دریافت 70 تا 100 هزار تومان برای هر شب با غذاهای سنتی چون قروت و بادمجان، دیزی و ... پذیرای شما هستند.

عروس رنگ ها

در زمان اقامت خود در بیرجند، بازدید از روستای گردشگری چنشت فرصتی برای دیدن شکوه رنگ ها در زندگی و فرهنگ مردمانی است که در این روستا زندگی می گذارنند. شور زندگی در چنشت با هیجان رنگ ها در هم آمیخته و غرق در نشاط است. لباس های زرد و سبز و قرمز چین دار دختران و زنان روستا و البته طبیعت بکرش عامل فزونی و گردشگرپذیری اش است. در این روستا هم اقامتگاه بوم گردی میرزا پذیرای شماست.

در خراسان جنوبی مکان های تاریخی و طبیعی متعددی نهفته است؛ مثلا گرم ترین نقطه زمین در کویر دهسلم این استان در شهرستان نهبندان واقع است و به گفته مرتضی عربی، معاون گردشگری میراث فرهنگی استان، به تازگی به یک کمپ گردشگری نیز مجهز شده که در اختیار گردشگران قرار می گیرد؛ البته برای رسیدن به دهسلم باید حدود 290 کیلومتر برانید. اگر به کویر و جاذبه هایش علاقه دارید، دهسلم را تجربه کنید.

جاذبه های طبیعی تمام شدنی نیست و معرفی همه آنها سخت است. هرچه جست وجو می کنی، منطقه بکر دیگری در سرزمین ها چشمایت را جادو می نماید. نوروز فرصت خوبی برای جست وجوی زیبایی هاست.

بعضی از اقامتگاه های بومگردی خراسان جنوبی

اقامتگاه بوم گردی عمو نوروزدر طبس، مجموعه گردشگری نارنجستان طبس در کیلومتر 3 جاده طبس به سمت روستای گردشگری خرو، اقامتگاه بوم گردی نمکزار سه قلعه در کویر سه قلعه شهرستان سرایان، اقامتگاه بوم گردی نایبند در روستای نایبند شهر طبس، اقامتگاه های بوم گردی بافت تاریخی اصفهک در طبس، اقامتگاه بوم گردی اق سید ذبیح الله در روستای ازمیغان شهرستان طبس، اقامتگاه بوم گردی کاروانسرای کلمرد در طبس، اقامتگاه بوم گردی خراشاد (خانه پدری) در بیرجند، اقامتگاه بوم گردی آستو در روستای حسن آباد شهرستان طبس، اقامتگاه بوم گردی زاغ بور در بیرجند، قامتگاه بوم گردی خانه علوی در شهرستان خوسف، اقامتگاه بوم گردی علی بابا حلوان در طبس، اقامتگاه بوم گردی ناردون در طبس و اقامتگاه بوم گردی اکرم خان در نهبندان بعضی از اقامتگاه های بومگردی خراسان جنوبی هستند.

قائن

بعد از بازدید از بیرجند می توانید سری به قائن بزنید. این راستا 107 کیلومتر است که حدود یک ساعت و بیست و شش دقیقه زمان می برد.

قائن یکی از شهرهای استان خراسان جنوبی و مرکز شهرستان قائنات است. قائن به خاطر زعفران مرغوبش شهرت دارد. شهر قائن که در گذشته دارای برج و بارو، کهندژ، خندق و ارگ بوده، به همراه تون (فردوس امروزی) از شهرهای مهم محسوب می شد.

دیدنی های قائن

مقبره حکیم بوذر جمهر در فاصله 4 کیلومتری جنوب غربی شهر قائنات، مسجد جامع که با گذشت 1100 سال همچنان این بنا بلندترین عمارت قاین است، موزه مردم شناسی، موزه آب و غار جوجه در 25 کیلومتری شرق قائن و 5 کیلومتری جنوب غرب روستای خونیک علیا از دیدنی های قائن محسوب می شوند.

منبع: همشهری آنلاین

به "سفر به استان خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به استان خراسان جنوبی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید