رزبری پای، دنیا را به سمت دنیای جدیدی از تکنولوژی خواهد برد!

به گزارش وبلاگ آپلود، هفت سال قبل Eben Upton، یک کامپیوتر تک بردی را برای توسعه در زمینه آموزشی، افزایش یادگیری و مطالعات کامپیوتری ارائه کرد تا کاربران را به سمت مطالعات کامپیوتری تشویق نماید. اولین رزبری پای در سال 2012 راه اندازی شد و از آن موقع، 27 میلیون رزبری پای به فروش رسیدند. در واقع رزبری پای، کامپیوترهای تک بردی کوچکی هستند که بسیار ارزان قیمت بوده اند و با اتصال به دستگاه های مختلف، امکان انجام محاسبات یا عملیات کامپیوتری را در اختیارمان قرار می دهند. در نتیجه علاقه مندان می توانند با هزینه ای کم، یک کامپیوتر ساده با قابلیت انجام عملیات های مختلفی چون برنامه نویسی و محاسبات پیچیده را در اختیار داشته باشند. جدیدترین نسخه این کامپیوترهای کوچک، رزبری پای 4 (Raspberry Pi 4 Model B) بوده که با عملکردی پیشرفته و قیمت 34 پوندی در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

رزبری پای، دنیا را به سمت دنیای جدیدی از تکنولوژی خواهد برد!

Upton در یکی از صحبت های خود خاطرنشان کرد که:

باید بگوییم که به راستی رزبری پای، جهش رو به جلویی در تکنولوژی محاسبات داشته و همواره روند آن یک روند صعودی بوده است. در نتیجه همواره احتیاج مصرف کننده در اولویت بوده است.

رزبری پای کامپیوتر تک بردی که دنیا را متحول کرد

Raspberry Pi 4 یک پلتفرم کاملا جدید بوده و پردازنده های قدیمی و ضعیف در این نسخه دیده نمی گردد بلکه شاهد پردازنده هایی قدرتمند و جدیدی در این نسخه خواهیم بود. این نسخه از رزبری پای با 4 گیگابایت حافظه رم، USB 3، HDMI دوگانه و پشتیبانی از ویدیوهای 4K ارائه شده است در نتیجه قدرت گرافیکی بهتری خواهد داشت. این کمپانی امیدوار است تا رزبری پای را در صنعت بازی ببیند و این موضوع قطعا قدم بزرگی برای این شرکت خواهد بود.

نکته جالب این است که با اینکه رزبری پای برای یاری به سیستم آموزشی و مدارس طراحی شده بود اما بیشتر فروش خود را در بازارهای تجاری و صنعتی، اتوماسیون کارخانه ها، مدیریت خطوط فراوری، مدیریت حسگرهای اینترنت و دیگر موارد این چنینی به فروش رساند. کامیپوترهای تک بردی رزبری پای در نسخه های 2، 3 و 3+ محبوبیت بسیار زیادی دارند و به دلیل این محبوبیت، همچنان در دسترس قرار خواهند گرفت و احتمالا تا سال 2026 پشتیبانی خواهند شد. البته نسخه جدید یعنی نسخه 4 و در واقع نسخه Raspberry Pi 4 Model B، با طول عمر بیشتر و امکانات و قابلیت های بالاتر نیز ارائه شده که می تواند در اتوماسیون کارخانه بسیار کاربردی تر از قبل باشد.

رزبری پای این روزها به موفقیت چشم گیری رسیده است اما هدف اصلی خود که در واقع توسعه آموزشی بوده را فراموش نموده و شاید بهتر باشد تا در اهداف اولیه خود پیشرفت هایی داشته باشد تا فرصتی جدید برای یادگیری برنامه ها و محاسبات مختلف ارائه گردد. رزبری پای در حال حاضر در کشورهای در حال توسعه با استقبال خوبی روبرو شده و شرکت های تجاری و کارخانه ها، در کشورهای مختلف مخصوصا در انگلستان و آفریقا از آن بهره برده اند.

به گفته Upton، رزبری پای سعی دارد تا با هزینه بسیار کمی، کامپیوترهایی را در اختیار تمامی مردم قرار دهد و در واقع بالا بودن هزینه ها نباید مانع دسترسی مردم دنیا به کامپیوترها گردد. باید گفت که رزبری پای دنیا را به سمت جدیدی از تکنولوژی و عمومیت آن در بین مردم دنیا خواهد برد.

منبع: Wired

منبع: دیجیکالا مگ

به "رزبری پای، دنیا را به سمت دنیای جدیدی از تکنولوژی خواهد برد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رزبری پای، دنیا را به سمت دنیای جدیدی از تکنولوژی خواهد برد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید