استاندار: خاموشی برق اطلاع رسانی گردد

فرشته رضایی- رشت-خبرنگار :با نزدیک شدن به فصل تابستان کم کم زمزمه خاموشی مقطعی برق در کشور شنیده می گردد. گرما سال جاری زودتر از بقیه سال ها آغاز شده و در گیلان هم به دلیل آب و هوای شرجی، شهروندان وسایل سرمایشی را روشن نموده اند. با توجه به این شرایط میزان مصرف برق مشترکان خانگی و صنعتی و اداری بیش از قبل خواهد شد.

استاندار: خاموشی برق اطلاع رسانی گردد
  • گلایه های شهروندان

بعضی از شهروندان رشت بیان می نمایند در روزهای اخیر برق منازلشان چندین بار قطع شده است. محبوبه صالحی ساکن خیابان صفاری دوم است. وی می گوید: در روزهای گرم اخیر چندین بار به مدت کمتر از یک ساعت با قطعی برق روبرو بودیم. سال گذشته یخچال به دلیل همین خاموشی ها آسیب دید. مسئولان شرکت برق هم خسارت ندادند. امسال فکر می کردیم خاموشی ها کمتر می گردد، اما از حالا آغاز شده است.

محمود عطایی ساکن روستای چلک در لاهیجان هم درباره خاموشی های مکرر در روستا بیان می نماید: هر بار برق قطع می گردد هم از این نظر که هوا به شدت گرم است و احتیاج به وسایل سرمایشی داریم، هم به دلیل وجود پمپ آب که برقی است و از چاه آب می کشد، شرایط برای ما سخت می گردد.

مسعود شیرزاد هم که صاحب فست فود در انزلی است از قطعی برق امسال ابراز نگرانی می نماید و می گوید: این قطعی های مکرر جز آسیب به وسایل برقی، موجب سخت شدن کار ما در اینجا که گرمای زیادی تحمل می کنیم هم می گردد. چون هم در قسمتی که مشتریان می نشینند و هم در آشپزخانه احتیاج به کولر داریم.

  • شهروندان مصرف برق را مدیریت نمایند

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان هم در این باره بیان می نماید: مدیریت مصرف برق به معنای مصرف نکردن آن نیست؛ بلکه برعکس ما اعتقاد داریم به هر میزان که ضرورت دارد می توان از انرژی برق استفاده کرد ولی تاکید بر این است که از انرژی برق، هوشمندانه، صحیح و بهینه استفاده گردد. مدیریت مصرف احتیاج به همراهی همگانی دارد. مهندس عظیم بلبل آبادی می افزاید: مدیریت مصرف نه تنها در سطح ملی بلکه به لحاظ جهانی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی ادامه می دهد: با اقدامات بسیار کوچک و ساده می توان بدون هیچ هزینه ای مصرف را مدیریت کرد. به عنوان مثال اگر چنانچه کولر را بین 24 تا 26 درجه تنظیم کنید همین اقدام کوچک، حدود 10 درصد مصرف برق را کاهش می دهد. این کار نه تنها به اقتصاد خانواده یاری می نماید و هزینه های مصرف برق را کاهش می دهد، بلکه آثار بسیار مثبتی نیز در اقتصاد ملی دارد.

ببل آبادی بیان می نماید: صنعت برق بسیار هزینه بر و زمان بر است، به عنوان مثال برای احداث یک نیروگاه هزار مگاواتی با تجهیزات، شبکه های انتقال و توزیع نیروی برق به حدود 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری احتیاج داریم و از طرفی، ساخت این نیروگاه 5 تا 6 سال زمان خواهد برد. این مسئول به یکی از توفیق های برق منطقه ای گیلان هم اشاره می نماید و می گوید: در مباحث ذخیره عملیاتی و پیک سایی در سال های 96 و 97 شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان، رتبه اول را در سطح کشور به خود اختصاص داد و بسیار پیروز عمل کرد.

  • خبر تغییر ساعات کار ادارات ابلاغ می گردد

استاندار هم در رابطه با قطعی برق در استان بیان می نماید: متناسب با رشد جمعیت و میزان مصرف برق در سطح ملی و استانی ظرفیت سازی مناسب انجام نشده است. بنابراین باید کوشش کنیم در مدیریت و تامین برق واحدهای صنعتی، مسکونی و بخش های اداری تدابیر لازم اتخاذ گردد تا آسایش مردم هم تامین گردد. مصطفی سالاری تصریح می نماید: در صورتی که مجبور به قطع برق بعضی واحدها شویم باید به صورت صحیح اطلاع رسانی گردد تا مشترکان متناسب با آن برنامه ریزی نمایند.

استاندار با اشاره به این که بخشی از مصرف برق مربوط به موسسات عمومی، دستگاه ها، سازمان های دولتی و حاکمیتی است، می گوید: برای قطع برق در صورت ضرورت باید با همکاری شرکت توزیع ضوابط مشخصی برای بازه های زمانی معین و اطلاع رسانی گردد. این مقام مسئول با بیان این که ممکن است به علت فصل گرما ساعات کاری ادارات تغییر کند، توضیح می دهد: موضوع تغییر ساعت کار ادارات را به موقع و متناسب با فضایی که شکل می گیرد، مصوب و ابلاغ می کنیم.

  • اطلاعیه شرکت توانیر

با توجه به خاموشی ها و این که نحوه محاسبه بهای برق چگونه خواهد بود، روابط عمومی شرکت توزیع برق گیلان در اطلاعیه ای این موارد را توضیح داد. شرکت توزیع نیروی برق استان در مورد افزایش بهای برق مشترکان پرمصرف طبق قوانین شرکت توانیر عمل می نماید. بر اساس دستورالعمل ارسالی از شرکت توانیر به استحضار می رساند که الگوی مصرف برق مشترکان خانگی استان گیلان در فصل گرم تابستان (برخورداری از تعرفه گرمسیری) 400 کیلووات ساعت در ماه و در سایر ماه های سال 200 کیلووات ساعت است. در صورتی که مصرف ماهیانه انرژی برق مشترکان خانگی بالاتر از الگوی معین شده باشد، مشمول افزایش نرخ شده و در گروه مشترکان پر مصرف قرار خواهند گرفت. در صورتی که مشترکان خانگی در ماه های گرم امسال نسبت به سال گذشته، کاهش مصرف داشته باشند، مشمول تخفیف مجدد بهای برق مصرفی خواهند شد. به گفته وی، این دستورالعمل از ابتدای خرداد سال جاری اجرایی شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "استاندار: خاموشی برق اطلاع رسانی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندار: خاموشی برق اطلاع رسانی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید