نوزادی با 3 والد در یونان به دنیا آمد

پژوهشی در یونان با ترکیب دی ان ای سه فرد به تولد یک نوزاد منجر شد. محققان یونانی و اسپانیایی این پژوهش را انجام داده اند.

نوزادی با 3 والد در یونان به دنیا آمد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیوساینتیست، یک زن یونانی با استفاده از روش جنجالی که دی ان ای سه فرد را ترکیب می نماید، فرزندی به دنیا آورده است. این نخستین آزمایش کلینیکی در نوع خود برای درمان ناباروری است.

نوزاد پسر مذکور در 9 آوریل به دنیا آمد. مادر 32 ساله او بارها به وسیله IVF کوشش نموده بود باردار گردد اما پیروز نشده بود. در حال حاضر نوزاد و مادر در سلامت کامل در آتن هستند.

محققان اسپانیایی و یونانی این پژوهش را انجام داده اند. آنها ادعا می نمایند با انجام این فرایند نقطه عطفی در تاریخ علم پزشکی به وجود آورده اند اما عده ای از کارشناسان درباره استفاده از این تکنیک برای درمان ناباروری اظهار نگرانی کردند.

به گفته پزشکان مسئول این پروژه، پیروزیت آنها اکنون می تواند به زوج هایی که در سراسر دنیا از ناباروری و بیماری های میتوکندری رنج می برند یاری کند.

این روش برای یاری به خانواده هایی به کار گرفته می گردد که به بیماری های میتوکندریایی کشنده که از مادر به نوزاد منتقل می شوند، مبتلا هستند.

برخی خانواده ها چندین کودک خود را به دلیل بیماری های غیرقابل درمان میتوکندری از دست داده اند. این بیماری باعث می گردد که فرد انرژی کافی برای ادامه ضربان قلب نداشته باشد.

به هرحال در روش IVF تخمک مادر، اسپرم پدر و تخمک از یک زن اهدا نماینده ترکیب شد. روش مذکور spindle nuclear transfer, نام دارد که طی آن میتوکندری دی ان ای که به عنوان نیروگاه سلول شناخته می گردد را از تخمک مادر اصلی جدا نموده و با DNA سالم تخمک اهدا نماینده جایگزین نموده اند. در مرحله بعد تخمک مذکور با یاری اسپرم پدر بارور و به بدن مادر منتقل شد.

نوزاد به دنیا آمده ویژگی های ژنتیکی مادر و پدر و اندکی از ژن های فرد اهدا نماینده تخمک را در خود دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "نوزادی با 3 والد در یونان به دنیا آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوزادی با 3 والد در یونان به دنیا آمد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید