ماجرای مرموز دستگیری رودلف هس

به گزارش وبلاگ آپلود، ماجرای دستگیری رودلف هس توسط بریتانیایی ها از جمله نکات جالب و مرموز جنگ جهانی دوم است

ماجرای مرموز دستگیری رودلف هس

شهر نورنبرگ به عنوان میزبان همایش های باشکوه و سالیانه حزب نازی، در نوامبر 1945 میلادی و بعد از انتها جنگ جهانی دوم بار دیگر پذیرای 24 نفر از رهبران این حزب بود و همه آن هایی که مثل آدولف هیتلر جرأت خودکشی نداشتند یا به اندازه مارتین بورمان و آدولف آیشمان برای فرار از دست متفقین خوش شانس نبودند، حالا مقابل 8 قاضی از شوروی، آمریکا، انگلستان و فرانسه نشسته و منتظر قرائت نامه اعمال شان بودند. در میان متهمان، اما مردی نشسته بود که وضعیتی متفاوت با دیگر هم رده های خود داشت و حضورش در دادگاه تعجب بسیاری را برانگیخت.

حبس ابد برای جانشین آدولف هیتلر

32 سال پیش در چنین روزی، برابر 17 آگوست 1987 میلادی، رودلف هس از رهبران حزب نازی و معاون آدولف هیتلر در 93 سالگی در زندان درگذشت. هس براساس حکم حبس ابدی که از دادگاه نورنبرگ گرفته بود 42 سال از عمر خود را پشت میله ها گذراند. وقتی در نوامبر 1945 میلادی زنگ شروع دادگاه نورنبرگ به صدا درآمد، همه آن هایی که همکاری موثری با ارکان مختلف رایش سوم داشتند یکی یکی مقابل قضات این دادگاه قرار گرفتند. اما در این میان چشم و گوش همه متوجه نتیجه محاکمه 24 عضو ارشد دولت آدولف هیتلر بود. رودلف هس ازجمله کسانی بود که به رغم نزدیکی به پیشوای آلمان نازی حکم حبس ابد شامل حالش شد؛ هر چند که بعضی در آن موقع همین حکم را نیز سنگین ارزیابی کردند.

چرا؟ چون او سال ها قبل از انتها جنگ یعنی در می 1941 میلادی و به خواست خود نزد بریتانیایی ها رفته بود و فی الواقع در جریان بسیاری از تصمیمات نازی ها در طول جنگ جهانی دوم که در دادگاه برچسب جنایتکارانه به آن ها زده شد، قرار نداشت.

فرستاده صلح یا مبتکر خودخوانده

ماجرای دستگیری رودلف هس توسط بریتانیایی ها از جمله نکات جالب و مرموز جنگ جهانی دوم است که مانند وقایعی، چون آتش بس 48 ساعته آدولف هیتلر در بندر دانکرک هنوز همه زوایای آن روشن نشده است. او 10 می 1941 سوار بر یک هواپیما راهی اسکاتلند شده و پس از فرود با مقامات انگلیسی و ازجمله وینستون چرچیل ملاقات کرد.

این که چنین سفری ابتکار شخص هس بود یا با اطلاع آدولف هیتلر انجام شد، هنوز بعد از گذشت 8 دهه به طور دقیق تعیین نشده است. هس ازجمله هواداران صلح با بریتانیا و متمرکزکردن همه توان ارتش آلمان در جبهه جنگ با شوروی بود و دقیقاً همین موضوع باعث شد سفر ظاهراً صلح جویانه او به انگلستان شک استالین را برانگیزد. نهایتاً اتفاقی که افتاد این بود که انگلیسی ها هس را جدی نگرفته و تا انتها جنگ او را در حبس خود نگاه داشتند. اسناد و شواهد از دچارشدن هس به افسردگی و اختلال روانی طی حبس در انگلستان حکایت دارند تا جایی که او در جریان دادگاه نورنبرگ نیز در مقابل سوالات هر یک از قضات تکرار می کرد هیچ چیز از گذشته به یاد ندارد.

منبع: فرادید

به "ماجرای مرموز دستگیری رودلف هس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای مرموز دستگیری رودلف هس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید