دستیابی به هندسه با بازده بالا برای نیروگاه های دودکش خورشیدی

به گزارش وبلاگ آپلود، پژوهشگران دانشگاه تفرش، پیروز به دستیابی به یک هندسه جدید با بازده بالا برای نیروگاه های دودکش خورشیدی شدند.

دستیابی به هندسه با بازده بالا برای نیروگاه های دودکش خورشیدی

به گزارش وبلاگ آپلود، دکتر رامین مهدی پور، عضو هیات علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه تفرش با اعلام این خبر اظهار کرد: دودکش خورشیدی فناوری است که از ویژگی های مهمی در بین نیروگاه هایی که از انرژی های تجدیدپذیر استفاده می نمایند، برخوردار است تا جایی که یک تکنولوژی امیدوارنماینده برای فراوری توان در مقیاس بزرگ محسوب می گردد.

وی توضیح داد: با توجه به اهمیت صندلی انرژی های تجدیدپذیر در جوامع صنعتی امروزی، تحقیقات در زمینه استفاده از انرژی های نو در آزمایشگاه تحقیقاتی انرژی های نو دانشگاه تفرش توسط من و دکتر زهرا بنی عامریان از اعضای هیات علمی گروه مکانیک این دانشگاه با هدف تحقیق در رابطه با سیستم های جدید خورشیدی شروع شد.

دکتر مهدی پور ضمن تعریف فرآیندی عملکرد دودکش خورشیدی که در آن از انرژی حرارتی خورشید برای فراوری توان استفاده می گردد، افزود: فراوری توان بدون مصرف سوخت فسیلی، عدم آلودگی محیط زیست، استهلاک کم، عمر زیاد و هزینه پایین از مهمترین ویژگی های شاخص دودکش خورشیدی است.

وی ادامه داد: این فناوری نه تنها در بخش فراوری توان بلکه در تهویه و جلوگیری از آلودگی هوا، شیرین سازی آب، پرورش محصولات کشاورزی و صنعت مواد غذایی کاربردهای مهمی دارد.

دانشیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه تفرش اعلام نمود: ساخت یک نیروگاه بزرگ آن هم با استفاده از انرژی های نو نیازمند تحقیقات ابتدایی در این مورد است، به گونه ای که بتوان هزینه های ابتدایی ساخت را کاهش و بازده خروجی را افزایش داد که در این راستا بخش تحقیقات در زمینه نیروگاه دودکش خورشیدی از سال 1393 با هدف بهبود و افزایش عملکرد دودکش خورشیدی در دانشگاه تفرش شروع شد.

دکتر مهدی پور ادامه داد: در سال 95 آنالیز عملکرد کلکتور دودکش خورشیدی توسط سجاد گل زردی به عنوان پژوهشگر این حوزه به همراه تعدادی از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه تفرش در این دانشگاه شروع شد.

سجاد گل زردی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تفرش نیز در این باره گفت: در اینآزمایشگاه در رابطه با 3 طرح جدید دودکش خورشیدی تحقیقات می گردد که سه طرح فوق توسط دکتر رامین مهدی پور و دکتر زهرا بنی عامریان ارائه شده و سه دستگاه در رابطه با آنالیز عملکرد این سیستم ها ایجاد شده است.

وی توضیح داد: یکی از دستگاه های تست ایجاد شده در رابطه با دودکش خورشیدی با هندسه ای متداول در آزمایشگاه انرژی های نو دانشگاه تفرش در مقیاس آزمایشگاهی 1 به 100 نمونه واقعی در مانزانارس اسپانیا، طراحی و ساخته شد.

گل زردی با اشاره به اینکه بهبود و مقایسه ساختار جدید از دودکش خورشیدی با ساختار متداولی که در دنیا وجود دارد، در طی این چند سال مورد آزمایش و تحلیل و آنالیز نهاده شد، اظهار کرد: آنچه که از نتایج به دست آمد، حاکی از آن بود که طرح جدید دودکش خورشیدی دانشگاه تفرش از فزونی قابل توجهی نسبت به دیگر هندسه های متداول برخوردار است، به نحوی که انرژی جنبشی خروجی آن در حدود 10 برابر هندسه متداول بود.

وی ادامه داد: این نتیجه می تواند گامی موثر برای افزایش بازده دودکش خورشیدی در دنیا محسوب گردد. علاوه بر این، در جهت تحقیق در رابطه با این فناوری نمونه های آزمایشگاهی این قابلیت را دارند که بتوان در هندسه های مختلف آنها را مورد آزمایش قرار داد و در این راستا مطالعه ای کامل از فناوری دودکش خورشیدی انجام داد.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تفرش، گل زردی با اشاره به اینکه این فعالیت های تحقیقاتی در حوزه های مختلف سبب شده دانشگاه تفرش در زمینه مطالعاتی دودکش خورشیدی در صندلی ویژه ای در ایران و دنیا معرفی گردد، توضیح داد: یک سیستم جدید دیگر از دودکش خورشیدی با قابلیت های خاص ساخته شده است که در زمینه انتقال حرارت و جریان هم اکنون در حال آزمایش و آنالیز است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دستیابی به هندسه با بازده بالا برای نیروگاه های دودکش خورشیدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی به هندسه با بازده بالا برای نیروگاه های دودکش خورشیدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید