تیغ دو دم مولر بالای سر ترامپ

به گزارش وبلاگ آپلود، تهران- خبرنگاران- نتیجه تحقیقات بازرس ویژه آنالیز دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا هر چند رئیس جمهوری این کشور را از بعضی اتهامات همچون تقلب انتخاباتی تبرئه کرد اما می تواند سبب گشایش پرونده های دیگری برای دونالد ترامپ گردد.

تیغ دو دم مولر بالای سر ترامپ

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری وبلاگ آپلود، پرونده هایی که در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا گگردده شد، با وجود گذشت چند سال هنوز باز است؛ انتخاباتی که در آن احتمال مداخله مسکو به طور جدی مطرح شد.

در جریان برگزاری آن انتخابات جنجالی، نامزد جمهوریخواهان افشای ایمیل های هیلاری کلینتون نامزد حزب رقیب را علم کرد و پس از انتخابات نیز دموکرات ها پیروزی ترامپ را برآیند تبانی وی و بستگانش با مقامات مسکو دانستند؛ اتهامی که همانند یک معمای حل نشده باقی ماند تا این که بالاخره پس از گذشت نزدیک به دو سال، گزارش رابرت مولر بخش هایی از ابهامات را روشن ساخت، هر چند که این گزارش خود نیز ابهاماتی تازه آفرید.

در گزارش 448 صفحه ای که به تازگی مولر انتشار داده آمده است که بین کمپین ترامپ و دولت روسیه تبانی رخ نداده و هیچ مدرکی دال بر اینکه اعضای تیم انتخاباتی آمریکا با تماس های خود با نمایندگان روسیه زمینه دخالت و توطئه این کشور برای پیروزی ترامپ را فراهم آورده باشند به دست نیاورده است؛ نتیجه ای که ترامپ از مدت ها پیش انتظار آن را می کشید و برای انتخابات سال آینده به شدت نیازمند چنین نتیجه ای بود.

این پرونده ضمن جلوگیری از بهبود روابط آمریکا و روسیه به عنوان یکی از خواسته های ترامپ، پای بستگان نزدیک از جمله دونالد ترامپ جونیور فرزند ارشد وی را به پرونده تقلب انتخاباتی گگردده بود.

پیشتر رسانه های آمریکا و بعضی منابع اطلاعاتی این کشور تاکید داشتند پنج ماه پیش از انتخابات، پسر ترامپ با ناتالیا وسلنیتسکایا یک وکیل روس ارتباطات ایمیلی و نیز دیدار و گفت وگویی رو در رو داشته است. افزون بر آن، گویی فرد همراهِ وکیل روسی در دیدار با پسر ترامپ نیز یکی از ماموران سابق کا.گ.ب دستگاه اطلاعاتی اتحاد جماهیر شوروی بوده است.

همزمان با باز شدن پرونده برای پسر ارشد ترامپ، پای جرد کوشنر داماد او نیز به پرونده تقلب انتخاباتی گگردده شد. رسانه هایی آمریکایی می گفتند ایمیل هایی بین او و مقامات روسی رد و بدل شده است. به باور بعضی تحلیلگران، شماری از همفکران و نزدیکان ترامپ از جمله مایکل فلین مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم پس از برملا شدن ارتباطشان با سفیر روسیه ناگزیر به کناره گیری شدند.

بنابراین، شادی زاید الوصف ترامپ پس از انتشار خلاصه نتیجه تحقیقات مولر قابل درک می نمود. ترامپ در توییتی با بیان این که بازی تمام شده است، نوشت نه تبانی، نه ممانعت. برای همه متنفران و دموکرات های چپ رادیکال. اما این ابتدای کار بود و در آن موقع ترامپ از جزئیات گزارش مولر علیه خود اطلاع دقیقی نداشت.

پس از اطلاع یافتن ترامپ از متن گزارش قطور مولر، رئیس جمهوری آمریکا در توئیت دیگری بر بازرس ویژه تاخت و مولر را دیوانه خطاب کرد و محتوای گزارش او یاوه گویی دانست که مملو از اظهارات ساختگی و کاملا نادرست است.

حال این پرسش به ذهن می رسد که چه مسائلی در این گزارش مطرح شده که ترامپ را بعد از چند ساعت خوشحالی و ذوق زدگی، خشمگین ساخت؟

یکی از مهمترین مسائل جنجالی مطرح شده در تحقیقات به کوشش مداوم ترامپ برای برکناری مولر به عنوان بازرس ویژه پرونده ارتباط می یافت. ترامپ راه های مختلفی را برای برکناری وی آزموده، ولی ناکام مانده بود.

اوه خدای من، این وحشتناک است و باعث انتها دوره ریاست جمهوری من می گردد. من به فنا رفتم جملاتی منتسب به ترامپ که در گزارش مولر آمده است؛ جملاتی که در ماه می 2017 به دنبال انتخاب مولر از طرف جف سشنز وزیر دادگستری و دادستان کل وقت آمریکا ایراد شده بود و نشان می داد ترامپ از این انتخاب وحشت دارد.

بر پایه تحقیقات انتشاریافته، ترامپ برای کنار گذاشتن مولر از بازرسی ویژه پرونده از راه مک گان وکیل سابق کاخ سفید وارد شده است. رئیس جمهوری آمریکا بر کارشناس حقوقی خود فشار وارد نموده تا ضمن مذاکره با سشنز و متعاقبا راد روزنستاین معاون وی، آنها را به برکناری مولر ترغیب کند؛ فشارهایی که گویی پس از تهدید مک گان به استعفا، انتها یافته بود.

بخش های دیگر تحقیقات مولر که باعث شده کارشناسان و عموم مردم آمریکا آن را ناتمام تلقی کننده به ممانعت از اجرای عدالت ارتباط می یابد؛ اتهامی به ترامپ که بازرس ویژه پرونده درباره نتیجه آن سکوت نموده و نتیجه گیری روشن و شفافی ارائه ننموده است. این موضوع یکی از نقص های تحقیقات انجام شده است و ایراد دیگر آن، سیاه و مخدوش ساختن بخش هایی از متن گزارش است.

در تحقیقاتی که مولر انتشار داده، بخش هایی از متن با رنگ مشکی پوشانده شده است. این موضوع بحث برانگیز صدای اعتراض بعضی نمایندگان کنگره را بلند نموده تا با ارسال نامه ای به ویلیام بار دادستان کل از وی بخواهند متن کامل و بدون سانسور را در اختیار آنها قرار دهد. بعضی گزارشات حاکی از آن است که بخش های سانسور شده به اقدامات اشتباه رئیس جمهوری و بستگان او مربوط می گردد.

در ارتباط با اینکه انعکاس نتیجه تحقیقات مولر چه پیامدهایی برای محبوبیت ترامپ و انتخابات 2020 این کشور به همراه دارد، نظرات مختلفی ارائه شده است. بعضی ناظران بر این باورند که تقلب انتخاباتی به عنوان یکی از مهمترین موانع پیش پای ترامپ برداشته شده و وی در انتخابات آینده با خیال آسوده تری حضور خواهد یافت.

در مقابل، بعضی می گویند تحقیقات مولر و مسائل مطرح شده در آن، پرونده های دیگری را برای رئیس جمهوری و بستگان وی خواهد گگردد. ممانعت ترامپ بر سر اجرای عدالت نیز که در گزارش مولر مطرح شده، می تواند بر فشارها علیه رئیس جمهوری افزوده و از میزان محبوبیت وی بکاهد؛ محبوبیتی که در نظرسنجی جدید رویترز کاهشی سه درصدی داشته است. این افکارسنجی که پس از انتشار گزارش مولر انجام گرفته، نشان می دهد میزان محبوبیت ترامپ از 40 درصد به 37 درصد کاهش یافته است.

پژوهش**9242**9279

منبع: ایرنا

به "تیغ دو دم مولر بالای سر ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیغ دو دم مولر بالای سر ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید