تنها دانشگاهی هستیم که به حوزه سلامت اجتماعی می پردازیم

رئیس دانشگاه توانبخشی و علوم بهزیستی با اشاره به منحصر به فرد بودن این دانشگاه در ساختار وزارت بهداشت،گفت: در این دانشگاه تمام اجزای بخش آموزشی توانبخشی را پوشش داده ایم. ضمن آن که دانشگاه توان بخشی و علوم بهزیستی تنها دانشگاهی است که به حوزه سلامت اجتماعی می پردازد.

تنها دانشگاهی هستیم که به حوزه سلامت اجتماعی می پردازیم

به گزارش خبرنگاران، امیر مسعود عرب در این نشست که امروز 28 مرداد در دانشگاه توان بخشی و علوم بهزیستی برگزار گردید با بیان اینکه هر 22 گروه آموزشی این دانشگاه مرتبط با سه حوزه توانبخشی و سلامت و رفاه اجتماعی و سلامت روان هستند، منحصر به فرد بودن این دانشگاه در ساختار وزارت بهداشت را یاد آور شد و گفت: در این دانشگاه تمام اجزای بخش آموزشی توان بخشی را پوشش داده ایم. ضمن آن که دانشگاه توانبخشی و علوم بهزیستی تنها دانشگاهی است که به حوزه سلامت اجتماعی می پردازد.

وی رسالت این دانشگاه را تعیین الگوهای مدرن و جدید در حوزه توان بخشی و سلامت اجتماعی و تحویل آن به وزارت بهداشت عنوان و خاطر نشان کرد: ساختار وزارت بهداشت 25 درصد در سلامت اجتماعی دخالت دارد. این در حالی است که 75 درصد فاکتورهای اجتماعی سلامت متاثر از جامعه است.

رئیس دانشگاه توانبخشی و علوم بهزیستی، تعیین مشاور تعیین در حوزه توان بخشی و تاسیس معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت را نشان دهنده توجه بیش از پیش این وزارت خانه به حوزه سلامت اجتماعی دانست و اضافه کرد: نوع ضریب اشغال تخت ها طی چند سال گذشته در بیمارستان رفیده، که تنها بیمارستان تخصصی توان بخشی در کشور است، نشان دهنده احتیاج جامعه به گرفتن خدمات در این حوزه است.

عرب تشریح کرد: ساختار کشور به این صورت است که زمانی که علائم حیاتی در فردی که دچار ضایعه نخاعی یا سکته مغزی گردیده ثابت گردد، بیمارستان عمومی فرد را به حال خود رها نموده و بعد از آن است که بیمار به کلینک های سرپایی ما در حوزه توانبخشی مراجعه می نماید.

وی توضیح داد: این در حالی است که در نظام ارجاعی در دنیا زمانی که علائم حیاتی بیمار ثابت گردد فرد احتیاجمند آن است که خدمات توان بخشی به صورت متمرکز و با جدیت به او ارائه گردد. اگر این زمان از دست نرود می توان زمینه بازگرداندن این افراد به جامعه را فراهم کرد.

عرب رسالت دیگر این دانشگاه را جا انداختن الگوی فوق در جامعه عنوان و توضیح داد: در کشور ما نظام ارجاعی سیستماتیک وجود ندارد.

وی روند رو به رشد سالمندی در کشور را یاد آور شد و شرح داد: امروزه روند رو به رشد سالمند شدن جمعیت کشور به طور محسوسی احساس می گردد. این در حالی است که کشور فرانسه این روند را طی 90 سال پیموده اما کشور ما در عرض 30 سال با حجم قابل توجهی از جمعیت سالمند روبرو خواهد بود.

رئیس دانشگاه توانبخشی و علوم بهزیستی در همین زمینه به پزشکی از راه دور اشاره و گفت: یک پارامتر ساده در این خصوص جلوگیری از زمین خوردن سالمندان است که در دنیا از طریق گردنبندهای سنسوردار دنبال می گردد.

عرب با بیان این که به گفته سازمان بهداشت جهانی کشور ما دارای یک شبکه عالی بهداشت است اظهار کرد: چنانچه پارامترهای مربوط به ارزیابی اختلالات تکامل به کشور وارد گردد می توان اقداماتی در راستای تخمین تولد نوزاد با مشکلات ژنتیکی انجام داد.

وی همچنین به بزرگترین پروژه ژنوم کشور در دانشگاه توان بخشی و علوم بهزیستی اشاره و تشریح کرد: در این پروژه شناخت ژن های مرتبط با معلولیت پی گرفته می گردد و دنیا نیز به دنبال آن است که از همان ابتدا جلوی تولد فرد معلول را بگیرد.

رئیس دانشگاه توان بخشی و علوم بهزیستی مهمترین مشکل حوزه توانبخشی کشور را پوشش های بیمه ای خدمات این حوزه مطرح کرد و گفت: در حال حاضر تنها خدمات تحت پوشش بیمه کارهای فیزیوتراپی است این در حالی است که چنانچه خانواده ای دارای یک عضو دچار فلج مغزی باشد به طور روزانه به خدمات درمانی، فیزیوتراپی، و توان بخشی احتیاج دارد.

عرب با اشاره به اینکه تعداد این بیماران در مقایسه با بیماریهای رایج عدد قابل توجهی نیست خاطر نشان کرد: در حال حاضر مذاکره با وزارت رفاه و معاونت اجتماعی وزارت بهداشت را در دستور کار خود قرار داده ایم تا به صورت فاز بندی گردیده برخی از خدمات را تحت پوشش بیمه قرار دهیم.

وی در انتها ذیل بحث کاربردی کردن تحقیقات تاکید نمود در راستای این امر بحث ترجمان دانش را به صورت فعال دنبال نموده ایم و دنبال آن هستیم که انجام تحقیقات به سمتی برود که متناسب با ارگانهای سفارش دهنده و جذب گرنت انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تنها دانشگاهی هستیم که به حوزه سلامت اجتماعی می پردازیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها دانشگاهی هستیم که به حوزه سلامت اجتماعی می پردازیم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید