با راز های مرکز تکنولوژی های مک لارن آشنا شوید

به گزارش وبلاگ آپلود، خبرنگاران - ترجمه از محمد کاملان: هرکجا که صحبت از خودروهای سوپر اسپرت و پرسرعت به میان بیاید بدون شک نامی از مک لارن نیز خواهید شنید. این برند در سال 1989 با نام مک لارن کارز آغاز به کار کرد، هدف اصلی مک لارن استفاده از فناوری های حاضر در خودروهای فرمول یک در اتوموبیل های شهری است و آوازه این برند با معرفی خودروی مک لارن اف وان، بر سر زبان ها افتاد. این خودرو صفر تا صد کیلومتر را تنها در عرض 3 ثانیه طی می نماید و محصول سال 1992 است.

با راز های مرکز تکنولوژی های مک لارن آشنا شوید

مک لارن که ید طولایی در خودروهای مسابقه ای دارد دستاوردهای زیادی در صنعت خودروسازی داشته و بیشتر این پیشرفت ها را مدیون تکیه بر دانش و فناوری بسیار پیشرفته است. این موارد باعث شده تا مرکز تکنولوژی های مک لارن به عنوان یکی از پیشرفته ترین پایگاه های خودروسازی در جهان به حساب بیاید.

این مرکز رازها و جذابیت های زیادی دارد و به همین منظور در ادامه قصد داریم با هم نگاهی به مرکز تکنولوژی های مک لارن داشته باشیم.

افتتاح مرکز فناوری های مک لارن

این مرکز در شهرک ووکینگ در جنوب انگلستان واقع شده است و در سال 2004، ملکه الیزابت دوم، شخصاً مرکز فناوری های مک لارن را افتتاح کرد. نظرهای ران دنیس یکی از مهره های کلیدی شرکت مک لارن در ساخت این مرکز اعمال شده و گفته می شود ساخت این بنا چیزی حدود 328 میلیون دلار روی دست مک لارن خرج گذاشته است.

دقت و وسواس زیاد در ساخت مرکز فناوری های مک لارن

نورمن فاستر، یکی از مهندسین طراح که ساخت ورزشگاه ویمبلی و فرودگاه هنگ کنگ را در کنارنامه خود دارد وظیفه ساخت این مرکز را بر عهده گرفت و با مجموعه ساختمان هایی طرف هستیم که ظرافت زیادی در طراحی آن ها اعمال شده است.

مراجعین باید حتماً از مسافت طولانی در این مرکز عبور نمایند تا به محل پذیرش برسند، این امر باعث می شود در حین ورود به مرکز فناوری های مک لارن نمای کلی از این مرکز در ذهن مخاطب شکل بگیرد و جذب ظرافت طراحی این مجموعه شود.

دریاچه ای زیبا در مرکز فناوری های مک لارن

در اولین بازدید از این مرکز نظر شما به دریاچه ای زیبا جلب می شود، جالب است بدانید این دریاچه در کنار رعایت اصول زیباشناختی به لحاظ فنی نیز کاربردهای مختلفی برای کارشناسان این مرکز دارد.

جالب است بدانید گرمای تونل های باد در این مرکز به وسیله دریاچه ای که به آن اشاره شد کنترل می شود، این دریاچه عمقی حدود 3 متر دارد و گنجایش آن برابر با 50 هزار متر مکعب است.

آماندا مک لارن از نزدیک پیشرفت های این مرکز را دنبال می نماید

آماندا تنها دختر بروس مک لارن است و به همراه همسرش مزرعه ای در نیوزیلند دارند اما از چند سال پیش به انگلستان مهاجرت نموده تا میراثی که پدر برای وی به یادگار گذاشته است را از نزدیک زیر نظر داشته باشد.

موزه ای از بهترین دستاوردهای مک لارن

در این مرکز قسمتی برای نگه داری خودروهای آنتیک و قدیمی مک لارن در نظر گرفته شده است. اولین خودروهایی که بروس مک لارن معرفی نموده را در این موزه شاهد هستیم. حضور تمامی خودروهای افسانه ای مک لارن در کنار یکدیگر باعث می شود مخاطب در جریان دستاوردهای مک لارن قرار بگیرد و متوجه شود که این برند معتبر راه چندین ساله را یک شبه طی ننموده و با برندی قدیمی و معتبر در جهانی صنعت خودروسازی سروکار داریم.

رعایت اصول زیبا شناختی

انصافاً باید اعتراف کرد مرکز تکنولوژی های مک لارن به لحاظ زیباشناختی جذابیت های زیادی دارد و نمای ورودی این مرکز کاملاً شیشه ای طراحی شده تا با ساختمانی دلگیر و کم نور طرف نباشیم. جالب است بدانید شیشه های حاضر در قسمت جلوی این ساختمان وزن بسیاری دارند و با هنرمندی تمام از سقف آویزان شده اند.

در این مرکز مسیرهای تردد به صورت معلق بین قسمت های مرکزی این ساختمان تعبیه شده تا مراجعین و کارکنان دسترسی سریعی به واحد های مختلف این مجموعه داشته باشند.

جلوه ای از رنگ های برند مک لارن

تجربه نشان داده است مراجعین همواره یکی از خودروهای فرمول وان ساخت دست مک لارن را جلوی میز پذیرش در این مرکز شاهد هستند. مک لارن تأکید ویژه ای به وفاداری به رنگ های برند خود دارد و در کنار اینکه این برند با رنگ نقره ای شناخته می شود باز هم جلوه رنگ نارنجی که یکی از رنگ های قدیمی و کلاسیک مک لارن است را در قسمت های مختلف این مرکز شاهد هستیم.

انتخاب رنگ نارنجی تاریخچه جالبی دارد و از قرار معلوم در سال 1968 در یکی از مسابقات برای اینکه رنگ خودروی مک لارن با سایر رقبا اشتباه گرفته نشود مدیر تیم مک لارن فردی را برای انتخاب یک رنگ مناسب مامور می نماید. این فرد نیز با مقدار زیادی رنگ نارنجی که در علایم هدایت و رانندگی استفاده می شده است باز می شود.

چه ارتباطی میان پرنده کیوی و خودروهای مک لارن وجود دارد

اگر از هواداران برند مک لارن باشید حتماً به خوبی می دانید در مدل های اولیه این خودروها شاهد حضور تصویری از پرنده کیوی بودیم. این پرنده سمبل کشور نیوزیلند است و از آنجایی که بروس مک لارن در این کشور به جهان آمده شاهد نقش پرنده کیوی روی خودروهای اولیه مک لارن بودیم.

جالب اینجاست که نقش این پرنده یک بار دیگر در خودروی فرمول وان مک لارن در سال 2017 حضور پیدا کرد.

شوخی غیرعادی

بر روی یکی از خودروهای مک لارن که گراند پری سال 1993 را برنده شده بود شاهد حضور نماد یک جوجه تیغی بودیم. در آن سال سگا برای تبلیغ بازی معروف سونیک اسپانسر این مسابقات شده بود. همان گونه که حتماً می دانید نقش اول بازی سونیک را یک جوجه تیغی زرنگ و بامزه ایفا می نماید. در نتیجه شاهد حضور نماد جوجه تیغی بر روی خودروی MP4/8 مک لارن بودیم.

یاد ایام خوش گذشته

افراد زیادی با خودروهای مک لارن به موفقیت رسیده اند و عناوین مختلف قهرمانی را از آن خود نموده اند اما در بین این راننده ها حساب آیترون سنا و میکا هاکینن فرق می نماید و آن ها به عنوان بهترین راننده های مک لارن شناخته می شوند. مک لارن هرگز این دو راننده قهرمان را فراموش نمی نماید و از هر فرصتی برای تجلیل نام و آوازه قهرمانان خود استفاده نموده است.

اولین خودروی شهری مک لارن

مک لارن در سال 1997 توانست مقام اول مسابقات لمنز را از آن خود کند و به همین دلیل 5 نسخه ویژه از خودروی فرمول وان خود را که برای رانندگی در خیابان ها بهینه شده بود معرفی کرد. جالب است بدانید، لوئیس همیلتون، راننده ای افسانه ای مک لارن، زمانی که در سال 2007 با مک لارن قرار داد بست درخواست کرد یکی از این خودروها به وی تحویل داده شود و مدیران مک لارن به وی گفتند این خودروها را تنها باید قهرمانان سوار شوند و برای سوار شدن بر این خودرو باید حتماً قهرمان شوی!

تالار افتخارات مک لارن

مک لارن در کنار کسب عنوان قهرمانی فرمول وان، حدود 71 بار در مسابقات CanAm اول شده است و 500 پیروزی در مسابقات ایندیاناپولیس را در کارنامه خود دارد. 4 مرتبه قهرمانی در مسابقات 24 ساعته لمانز نیز از دیگر افتخارات مک لارن است.

به همین منظور در مرکز تکنولوژی های مک لارن شاهد تالاری هستیم که به جوایز و افتخارات مک لارن اختصاص داده شده است.

تونل هوای مرکز فناوری های مک لارن

فرآیند تحقیق و توسعه برای ساخت خودروهای مک لارن در این مرکز انجام می شود و در نتیجه در مرکز فناوری های مک لارن شاهد حضور یک تونل هوای پیشرفته هستیم. این تونل در مقابل سالن غذاخوری پرسنل مک لارن واقع شده و فن های بزرگ با پره های 4 متری که بیشتر از 600 بار در دقیقه چرخش دارند در این تونل تعبیه شده است. این تونل بسیار عظیم چیزی حدود 3 مگاوات برق مصرف می نماید.

طرحی جالب از مک لارن 720S

در قسمت های مختلف مرکز تکنولوژی های مک لارن شاهد حضور نماد های مختلفی از خودروهای این برند هستیم. در یکی از این بخش ها که کنار سالن غذاخوری و تونل هوا واقع شده است یک مک لارن 720S با طرحی جالب و جذاب که ظاهراً با تکه های لگو درست شده، قرار گرفته است. عکاسان زیادی از این این ماکت در نمایشگاه گودوود در سال 2017 استقبال کردند و بیشتر عکس گرفته شده در این نمایشگاه از همین خودروی مک لارن بود.

کنترل هوشمندانه و زیبای دمای هوا

تجهیزات و سیستم های تعبیه شده در قسمت های مختلف مرکز تکنولوژی های مک لارن حرارت زیادی فراوری می نماید در نتیجه بنای این مرکز به گونه ای طراحی شده تا آب در اطراف ساختمان جریان داشته باشد و از این طریق دما متعادل شود. در کنار قسمت تونل باد نیز که گرمای زیادی فراوری می نماید شاهد حضور دیواری آبشار مانند هستیم که آب از آن به پایین به زیبایی جریان دارد تا درجه حرارت محیط را کاهش دهد.

رازداری در ساخت خودورهای جدید

به احتمال زیاد در فیلم های جاسوسی گاراژهای بزرگ با خودروهای مختلف را دیده اید که در مخفیگاه های زیرزمینی قرار گرفته اند. مک لارن نیز که علاقه ای ندارد دستاوردهای خود در ساخت جدیدترین خودروها را با رقبا به اشتراک بگذارد سالنی بزرگ به خط مونتاژ خودروهای خود اختصاص داده است که به لحاظ ظاهری شباهت های زیادی به گاراژ های بزرگ و مجهز در فیلم های جاسوسی دارد.

این سالن کاملاً به رنگ سفید رنگ آمیزی شده و ظاهری شیک و آینده نگرانه دارد. فرایند فراوری و مونتاژ خودروهای مک لارن از ابتدا تا سرانجام در این سالن انجام می شود.

خودروهایی که همچنان با دست ساخته می شوند

خودروهای مک لارن مکانیزم بسیار پیچیده و حساسی دارند و در نتیجه در صورت ساخت و مونتاژ این خودروها با ربات و تجهیزان مکانیک احتمال پایین آمدن دقت وجود دارد. با این حساب در خط فراوری خودروهای مک لارن خبری از ربات های غول پیکر و پیشرفته نیست و تمامی فرآیند ساخت این خودورها به صورت دست ساز انجام می شود.

جالب است بدانید در قسمتی از خط فراوری خودروهای مک لارن چیزی حدود 200 قسمت از خودرو با دقت 50 میکرون محاسبه می شود تا این خودروها بیشترین کیفیت ساخت را داشته باشند. لحاظ کردن این همه دقت باعث شده است در ساخت خودروهای مک لارن با فرآیند زمان بری طرف باشیم که حدود 3 هفته به طول می انجامد.

فراوری محدود خودروهای مک لارن

مک لارن یک برند انبوه ساز در صنعت خودرو نیست و خط فراوری این برند به سقف 5 هزار دستگاه خودرو محدود شده است. مک لارن برنامه ای برای فراوری محصولات عامه پسند و خوش فروش مانند خودروهای شاسی بلند را ندارد و به گفته مدیران این شرکت خبری از ساخت خودرو با برند مک لارن در کلاس های مختلف در کار نخواهد بود.

کنترل کیفیت خودرو

مک لارن وسواس زیادی برای خودروهای خود دارد و تمامی این خودروها در پیست آزمایش می شوند، برای اینکه مشتری خودروی نو و سالم را تحویل بگیرد مک لارن در حین آزمایش از لاستیک ها و تجهیزات موقتی در این خودروها استفاده می نماید تا کنترل کیفیت خودرو با بیشتر دقت ممکن انجام شود.

مرکز تکنولوژی های مک لارن دائم در حال گسترش است

تجربه نشان داده است مک لارن از آن برند های بلند پروازی است که هدف های بزرگی در سر دارد. به همین منظور تا قبل از سال 2011 تمامی خودروهای مک لارن در مرکز تکنولوژی های این شرکت ساخته می شد اما پس از معرفی مک لارن MP4-12C و چند خودروی دیگر شاهد افزایش فضا برای ساخت خودروهای مک لارن بودیم.

مرکز فراوری جدیدی برای خودروهای مک لارن

دیوید کامرون، نخست وزیر سابق بریتانیا در سال 2011 رسما مرکز فراوری خودروهای مک لارن را افتتاح کرد، این ساختمان که نسبت به مرکز تکنولوژی های مک لارن ابعاد کوچکتری دارد با هزینه ای حدود 63 میلیون دلار ساخته شده است و سالانه تعداد 3340 هزار خودروی مک لارن فراوری می نماید.

جالب است بدانید مک لارن برای ساختمان این مرکز فراوری خود وسواس زیادی داشت و برای زیبایی آن از 218 هزار کاشی سفارشی با رنگ های موردنظر مک لارن استفاده شده است.

خودروهای مک لارن با دست رنگ می شوند

همان گونه که اشاره شد فرآیند ساخت خودروهای مک لارن کاملاً با دست انجام می شود و حتی رنگ آمیزی این خودروها نیز دستی است و برای اینکه شاهد ثبات و یکدستی کامل رنگ در خودروهای مک لارن باشیم تمامی قسمت ها به صورت همزمان رنگ آمیزی می شود.

دست مشتریان برای سفارشی کردن خودروهای مک لارن باز است

چیزی حدود 3 میلیون تغییر مختلف را می توان در خودروهای مک لارن اعمال کرد و این امر باعث شده مشتریان آزادی زیادی در اعمال تغییرات در نسخه های سفارشی خودروهای مک لارن باشند.

مدیران مک لارن مدعی هستند از آنجایی که خودروهای این برند مشتریان ثروتمندی دارد باید انعطاف پذیری بیشتری را برای شخصی سازی و رنگ های مختلف خودرو در نظر داشته باشند تا دل مشتریان مشکل پسند مک لارن به دست باید.

در انتها پیشنهاد می کنیم اگر شما هم به برند محبوب مک لارن علاقه زیادی دارید و اطلاعات خوبی از مرکز تکنولوژی های مک لارن می دانید، در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را در جریان این موارد قرار دهید.

منبع: برترین ها

به "با راز های مرکز تکنولوژی های مک لارن آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با راز های مرکز تکنولوژی های مک لارن آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید